Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Több száz menedékkérő veszett a tengerbe arról a hajóról, amit kiállítanak a Velencei Biennálén.
Kiállítják az 58. Velencei Képzőművészeti Biennálén a „halálhajót”, amelynek fedélzetéről 700 menedékkérő veszett a tengerbe 2015-ben a líbiai partoknál. A líbiai felségvizeken 370 mélységből kiemelt 27 méteres, 50 tonnás hajó roncsát jelenleg vontatják a szicíliai Augustából a lagúnák városába a május 11-én nyíló kiállításra, amelyen Barca Nostra címmel Christoph Bücher svájci művész installációjaként szerepel.
A túlzsúfolt hajó 2015. április 18-án borult fel, miután a sötétben belefutott egy portugál teherhajóba, amely a vészjelzésre reagálva éppen a segítségére érkezett. A Földközi-tenger második világháború utáni legsúlyosabb menekülttragédiájában legkevesebb 700 ember lelte halálát. A kékre festett hajót a vele elsüllyedt tetemekkel az olasz haditengerészet 2016-ban emelte ki azután, hogy az akkori kormány vállalta, hogy az áldozatoknak megadja a végső tisztességet. Ezt egyúttal szimbolikus lépésnek is szánták, amellyel tisztelegnek minden, Európa partjait elérni igyekvő, tengeren elhunyt menekült előtt.
A „halálbárka” a szicíliai Augusta mellett, a melilli NATO katonai támaszponton horgonyzott. Velencébe szállítását a szicíliai tartományi parlament és az augustai önkormányzat is támogatta.
(MTI)